Medycyna i zdrowie, nr 1/2005

Rokitnik żródło zdrowia

Niewielki krzew oblepiony pomarańczowymi owocami kryje w sobie coś, co uzdrawia.

Wchodzę do pierwszego pomieszczenia. Ludzie tłoczą się z koszami pełnymi pomarańczowych kulek. Przyszli oddać swój dzienny zbiór owoców rokitnika i odebrać zapłatę. Pytam czy trudno jest zrywać. "Nie tak bardzo, robimy to już od tylu lat..." "Przyjemnie na słońcu, a owoców takie mnóstwo na jednym krzaku, że nie trzeba się nawet dużo nachodzić". Przechodzę dalej, mijam następne drzwi i wpadam na Andrieja. On zna całą fabrykę oleju rokitnikowego od podszewki. Fabryka to może za dużo powiedziane – raczej niewielka manufaktura, gdzie przede wszystkim polega się na pracy ludzkich rąk i na starych recepturach. "Tutaj myjemy owoce, a tam dalej wytłaczamy z nich olej" – wyjaśnia Andriej. Pali mnie ciekawość, więc pytam - "Jak to robicie, że udaje się wam uzyskać taką dobrą jakość?" Jednak widzę, że mój rozmówca nie będzie chciał się zwierzać. Słyszę tylko – "Nie mogę powiedzieć, bo inni producenci się dowiedzą. Mamy najlepszy olej, ale nikt nie wie, jak go robimy". "I bardzo dobrze, niech tak zostanie" – dodaje.

 

NAJLEPSZY NA ŚWIECIE

Na Syberii robią najlepszy olej rokitnikowy na świecie. Wykonują go uczciwie, nie dodają barwników, ani wyciągów z innych roślin zastępczych (które mają taki sam, ciemnopomarańczowy kolor). Z pewnością możemy zaufać ich rzetelności. Najważniejsze jednak jest, że mają tam najlepsze na świecie owoce. Odmiana rokitnika syberyjskiego jest bowiem tak bogata w odżywcze i lecznicze składniki, jak żadna inna, chociażby ta, którą spotykamy na wybrzeżach Bałtyku.

 

CO ZAWIERA I JAK DZIAŁA?

W oleju rokitnikowym odkryto przede wszystkim bardzo duże ilości flawonoidów (kwercetyna i rutyna) oraz karotenoidów (głównie B-karoten). Związki te wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe, szczególnie w przypadku infekcji błon śluzowych. Jednocześnie zapobiegają utlenianiu się cholesterolu (utleniony cholesterol staje się gęsty i zatyka tętnice), wzmacniają ścianki małych naczyń krwionośnych (tzw. kapilarów), ograniczają zakrzepy krwi w naczyniach, wspomagają leczenie wrzodów, wiążą toksyczne pierwiastki i pobudzają organizm do ich wydalania, a przede wszystkim, jako silne antyoksydanty, zatrzymują patologiczny wzrost tkanek. Dzięki temu pomagają uniknąć chorób nowotworowych. We wszystkich tych procesach flawonoidy i karotenoidy wspomagane są przez niezbędne witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i pektyny. W oleju rokitnikowym występują witaminy C, E, K i z grupy B (B1, B2, B6). Witamina C, oprócz tego, że współdziała w procesach antynowotworowych, to również zwiększa odporność organizmu i przyspiesza gojenie się ran. Natomiast witamina E dba o skórę, odmładza i bierze aktywny udział w zapobieganiu chorobie wieńcowej. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rokitniku, w tym przede wszystkim kwas lipokenowy, wspomagają hamowanie rozwoju choroby nowotworowej. Ponad to regenerują skórę, poprawiają trawienie i chronią przed chorobami serca. Cenne minerały – żelazo, fosfor i mangan- korzystnie wpływają na procesy przyswajania witamin i innych składników odżywczych, wzmacniają tkanki oraz zapobiegają anemii. Bardzo ważną rolę w kuracji rokitnikiem odgrywają do niedawna niedoceniane pektyny, czyli znany nam dobrze błonnik. Znakomicie czyści on krew. Dzięki temu przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i stosowany jest w profilaktyce miażdżycy. Patrząc na te dobroczynne właściwości oleju rokitnikowego nie powinniśmy się dziwić, kiedy mieszkańcy Syberii mówią ze śmiechem, że dla pełnego zdrowia dobrze byłoby schronić się w owocu rokitnika. Zaraz jednak dodają – "Niestety jesteśmy za duzi, ale pijemy olej z rokitnika i to nam wystarcza". Wielu ludzi w naszym kraju potwierdza tę opinię.

"Kupiłam ten olej na nerwicę i ból żołądka z podejrzeniem wrzodów i już po kilku dniach poczułam się dużo lepiej".

Karolina

"Odwiedziła mnie znajoma i od progu wykrzyknęła – Jaką ty masz piękną cerę! (a ja nigdy nie miałam zdrowej, ani tym bardziej ładnej cery) To pewnie ze zdrowego odżywiania – odparłam. Ale ten lekko brzoskwiniowy kolor? I wtedy przypomniałam sobie, że codziennie piję łyżeczkę oleju z rokitnika. To on zregenerował moją cerę, tak, że nawet ludzie na ulicy to zauważają".

Ania

"Od kiedy przyjmuję olej z rokitnika, mam dużo lepsze samopoczucie, jestem mniej zmęczony i mam nadzieję, że rak jelit, który w mojej rodzinie zdarza się często, mnie nie dotknie. Chciałem zapobiec tej chorobie, zanim się ewentualnie pojawi i po analizie wielu preparatów wybrałem dobrej jakości Olej Rokitnikowy z Alter Medica".

Tadeusz

Olej Rokitnikowy

OLEJ ROKITNIKOWY DLA CIEBIE

Firma Alter Medica proponuje Wam oryginalny, wysokiej jakości Olej Rokitnikowy prosto z Syberii. Znakomicie odżywia on organizm oraz współdziała przy zapobieganiu chorobie nowotworowej, pomaga osłabić toksyczny wpływ lekarstw i promieniowania rentgenowskiego, wspomaga leczenie infekcji błon śluzowych jamy ustnej, gardła, nosa, pomaga przy chorobie wrzodowej, anemii oraz przy niedoborach witamin i minerałów. Olej Rokitnikowy Alter Medica można nabyć w aptekach, sklepach zielarskich oraz w sprzedaży wysyłkowej.

 

Przyjmujemy zamówienia:

telefonicznie: 0 801 801 190 (od pon. do piąt. w godz. 8.00 – 16.00)

listownie: Alter Medica, ul. Spokojna 11, 34-300 Żywiec

przez internet: Alter Medica

 

Dystrybutor farmaceutyczny:

Szupex, tel.: (033) 861 60 18