Medycyna i zdrowie, nr 1/2017

Serce w potrzebie

Głóg to dość popularna roślina w naszym kraju. Cierniste krzewy, niekiedy przyjmujące postać niewielkiego drzewka rosną w parkach, ogrodach, na skrajach lasów i w przydrożnych zaroślach. Roślina jest bardzo bogata w witaminę C, która wzmacnia odporność organizmu i skutecznie wspiera go w walce z infekcjami czy przeziębieniem.

Zawiera także dużo witaminy PP, biorącej udział w przemianie białek, tłuszczów, węglowodanów, a także utrzymującej w dobrym stanie nabłonek skóry, przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych głóg jest skutecznym środkiem uspakajającym. Likwiduje napięcie i pomaga uporać się ze zmęczeniem spowodowanym długotrwałym wysiłkiem umysłowym. Wspomaga też prawidłowe funkcjonowanie jelit – poprawia ich perystaltykę i reguluje proces wypróżniania. Od wieków głóg jest kojarzony z dobroczynnym wpływem na serce i układ krążenia, składniki głogu wzmacniają efekt rozkurczający tętnic wieńcowych, pobudzają serce do częstszych i silniejszych skurczów, a także zwiększają w nim przewodnictwo nerwowe.

Składniki głogu rozszerzają naczynia krwionośne i skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Sprawdzają się także w leczeniu zawrotów i przewlekłych bólów głowy, ponieważ znakomicie dotleniają mózg.

 

Sok z aronii reguluje ciśnienie – obniża je, a także chroni układ krwionośny przed działaniem wolnych rodników. Zapobiega miażdżycy i żylakom poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych (rutyna, bioflawonoidy). Aronia jest również niezawodna na przeziębienie – ze względu na bogactwo minerałów i witamin (duża dawka witaminy C) wzmacnia organizm w okresach przeziębienia i grypy. 100 % sok z aronii bez dodatku cukru jest polecany przez lekarzy diabetologów, gdyż co prawda nie leczy cukrzycy, ale znacznie spowalnia absorpcję glukozy. Ponadto sok z aronii sprawdza się w kojeniu nerwów i jako antydepresant. Na koniec warto wspomnieć, iż aronia polecana jest również na piękną skórę, włosy i paznokcie – bogata dawka przeciwutleniaczy zawarta w aronii oraz kompleks witamin z grupy B jest świetnym uzupełnieniem codziennej, wewnętrznej pielęgnacji naszego ciała.

 

Kapilar wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Zawarta w niem dihydrokwercytyna doskonale wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, poprawia mikrokrążenie, normalizuje poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zapobiega rozwojowi miażdżycy tętnic, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i udaru.