Medycyna i zdrowie, nr 2/2009

Gdy błędnik traci równowagę

W czasie wolnym od pracy i nauki chętnie wypoczywamy, dlatego okazji do podróżowania nam nie brakuje. Im dalej wyjeżdżamy od domu lub uciekamy od wielkomiejskiego zgiełku, tym lepiej się relaksujemy.

Wakacyjne urlopy, zimowe ferie, święta, a nawet krótkie weekendy, sprzyjają spotkaniom w gronie rodziny i znajomych. Dzięki szybkim środkom lokomocji dotarcie nawet do odległego celu podróży zajmuje nam już tylko kilka lub kilkanaście godzin. Podróż może być męcząca, ale bywa również ogromnym stresem dla osób, które podróżując samochodem, samolotem lub statkiem odczuwają wyraźny dyskomfort, od „niewinnego” znużenia, senności i ziewania, aż po bóle głowy, nudności i wymioty. Jeśli wiesz, że ty lub twoje dziecko źle znosicie podróżowanie, zadbaj o to, by wyjazd był przyjemnością i miłym wspomnieniem, a nie pasmem udręki.

 

Żołądek podnosi się aż do gardła, ciało oblewa zimny pot, a w głowie wiruje karuzela? W takiej chwili marzysz tylko o tym, by wysiąść. Tak właśnie czują się ci, których narząd równowagi (błędnik) nadgorliwie reaguje na zmianę kierunku jazdy, przyspieszenie lub kołysanie. Dla nich każda podróż czy też krótki wyjazd samochodem, lot samolotem lub rejs statkiem, bez odpowiedniego przygotowania, jest doświadczeniem, którego woleliby uniknąć. Aby nic nie zakłóciło radości z wyjazdu, warto wypróbować sprawdzone sposoby na podróżowanie bez sensacji. O ile to możliwe, wybierz taki środek lokomocji, który pozwoli uniknąć gwałtownych hamowań i zrywów. W trakcie jazdy zajmuj miejsce pośrodku pojazdu, przodem do kierunku jazdy, by widzieć horyzont lub podróżuj nocą. Zadbaj o właściwą temperaturę (szczególnie w samochodzie) i dopływ świeżego powietrza. Nie zapomnij o częstych postojach. Zadbaj o żołądek: zjedz lekki posiłek lub wstrzymaj się od jedzenia, unikaj gazowanych napojów i zabierz ze sobą zapas wody. W trakcie podróży możesz też popijać herbatkę ze świeżego lub mielonego imbiru.

 

Imbir – aromatyczne panaceum

Imbir to jedna z najstarszych znanych ludziom roślin przyprawowych, a jednocześnie leczniczych, która niejednemu cierpiącemu pomogła przetrwać trudy podróży i szczęśliwie dotrzeć do jej celu. Świeżych bulw imbiru lekarskiego (Zingiber officinalis) można używać jako warzyw lub parzyć z nich smakowity napój, poprawiający trawienie. W swoim składzie zawierają mieszankę żywic i olejków eterycznych nadającym im niepowtarzalne walory smakowe i właściwości. Ostro - gorzki, palący smak to zasługa gingaoli i szogaoli – nielotnych żywic. Aromat charakterystyczny dla imbiru pochodzi od olejków eterycznych, głównie seskwiterpenoli (zingiberenu, kurkumenu i beta-bisabolenu). Stanowią one od 0,6 – 3% składu substancji aktywnych kłączy imbiru. W 100 g przyprawy (60 do 70 kcal) znajduje się też spora porcja białka, błonnika i składników mineralnych (wapń, żelazo, magnez).

 

Podróżuj bez sensacji

Planując wyjazdy, zaopatrz się w Aviocar – pastylki do ssania zawierające wyciągi: z imbiru, mięty i rumianku. Aviocar to bezpieczny, łagodny, a jednocześnie skuteczny preparat, który pomaga przetrwać najbardziej stresującą i najdłuższą podróż.

Pastylki pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, ułatwiają trawienie oraz zapobiegają nudnościom towarzyszącym podróżowaniu. Preparat nie powoduje skutków ubocznych, uczucia senności. Nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, zatem z powodzeniem może być przyjmowany przez kierowców. Łagodny i bezpieczny w działaniu. Może być stosowany przez dzieci od 4 roku życia.

 

G.C.